Оцінка Блаженнішого Сави, Митрополита Варшавського і всієї Польщі - АКЦІЯ РУЙНУВАННЯ ПРАВОСЛАВНИХ ЦЕРКОВ НА ХОЛМЩИНІ І ПІВДЕННОМУ ПІДЛЯШШІ

Перейти до змісту

Головне меню

Оцінка Блаженнішого Сави, Митрополита Варшавського і всієї Польщі

Історична пам'ять > Моральні оцінки
 
 


Із вдячністю слід прийняти публікацію «1938. Акція руйнування православних церков на Холмщині і Південному Підляшші», видану Люблинсько-Холмською православною єпархією і присвячену подіям, що відбулися 70 років тому в нашій Вітчизні й стосувалися православної Церкви у Польщі.

Події, які описує ця книжка, становили по-літику тодішніх державних властей, що полягала на проведенні акції знищення Православної Церкви у II Речі Посполитій, а принаймні послаблення її душпастирської діяльності. Розпочалася вона від руйнування живих свідоцтв, які свідчили про віру православного населення – його храмів, які своїм корінням часто сягали XIV-XV століть. Найскладнішим часом у той період були 1938 і 1939 роки. Для вірних Холмщини і Підляшшя це була Голгофа, яку пережив вірний своїй вірі православний люд. Неможливо сповна описати безміру страждання і втрат у ті часи. Отож, ця публікація, силою знання, відобразить лише фрагмент цієї трагедії, яку пережили наші предки.

Руйнувалося те, що було найдорогоцінні-ше для Православ’я: храми, монастирі, місця, ос-вячені молитвою і кров’ю наших предків. Місцеве православне населення переслідувалося за св. Православну Віру, за вірність традиції предків. Як писав 70 років тому, разом з іншими ієрархами, мій попередник на троні предстоятелів Православної Церкви у Польщі – митрополит Діонисій (Валединський): Вчинено жахливу несправедливість. Стогони й гіркі сльози пригніченого люду, який на власні очі бачив нищення й осквернення своїх храмів, ріками пливуть до нас і готові нас поглинути. Поділяючи велику печаль наших вірних, ми, архипастирі Православної Церкви у Польщі, нині приєднуємося до смутку нашого люду. 1938 рік мав бути для нас щасливим і радісним ювілейним роком святкування річниці хрещення наших предків. Іще так недавно нікому не могло спасти на думку, що таким близьким є суворий і незаслужений удар, який обрушиться на християнські храми у християнській країні, удар, який можна прирівняти до того, що діється в безбожницьких країнах.

Сьогодні ми схиляємо своє чоло в молитві, задумі і згадуємо всіх наших братів, сестер, священиків, молодь і дітей, які сімдесят років тому зносили переслідування за св. Православну Віру.

Цю трагедію я знаю з власного досвіду. Відчуваю особливий біль у 70-і роковини цих подій. Нинішнє покоління пам’ятає про те, що тоді відбулося, і єднається в болі зі своїми предками, однак не несе в собі ненависті чи прагнення помсти. Прощаємо сьогодні все зло, що було нам скоєне. Нехай пам’ять про те, що відбулося у 1938 р., сьогодні будує нашу прив’язаність до св. Православної Віри, до культури, традиції та мови наших мужніх предків і нагадує, наскільки важливою є заповідь любити ближнього. Нехай ці події будуть також пересторогою для всіх, хто хотів би підняти свою руку на храм Божий, адже: «Коли хто зруйнує Божий храм, зруйнує його Бог, бо храм Божий свят»
(l Кор. 3, 17).

+ Сава
Митрополит Варшавський і всієї Польщі

 
 
 
 
 
Назад до змісту | Назад до головного меню