Концепція книжки (Акція руйнування православних церков на Холмщині і Південному Підляшші в 1938 році − обставини, перебіг, наслідки) - АКЦІЯ РУЙНУВАННЯ ПРАВОСЛАВНИХ ЦЕРКОВ НА ХОЛМЩИНІ І ПІВДЕННОМУ ПІДЛЯШШІ

Перейти до змісту

Головне меню

Концепція книжки (Акція руйнування православних церков на Холмщині і Південному Підляшші в 1938 році − обставини, перебіг, наслідки)

Історіографія > Книжки > Акція руйнування...
 
 

Том поділено на п’ять частин. Чотири з-поміж них містять наукові статті, що стосуються різних аспектів обставин, перебігу і наслідків акції руйнування православних церков на Холмщині і Південному Підляшші у 1938 році. Перша частина презентує Обумовлення акції руйнування церков. Поміщені в ній статті представляють різноманітні контексти проведення цієї акції, включаючи бοгocлoвcький аспект, різні історичні перспективи та юридичний вимір подій 1938 року. Друга частина містить низку статей, які стосуються Реакції на руйнування церков на Холмщині та Південному Підляшші в 1938 році. Тут представлено як діяльність українських політичних середовищ стосовно руйнування церков, позиції місцевих католицьких середовищ, так і реакцію українців, що проживали на американському континенті. Окремий блок у цій частині складають статті, присвячені образові цих подій на шпальтах тогочасної преси, що видавалася як у Польщі, так і за кордоном.

Наступна, третя частина тому презентує Наслідки акції і її місце у дослідженнях та історичній пам’яті. Є тут статті, які показують наслідки акції для збереження пам’яток церковного мистецтва, а також публікації, що висвітлюють
різноманітні виміри функціонування цих подій у пам’яті та історичній свідомості різних середовищ. Четверту частину становлять Мікроісторії – долі зруйнованих храмів. Тут представлено історію кількох зруйнованих тоді церков разом із перебігом подій 1938 року.

Останню частину книжки становить документація Відзначень 70-х роковин акції руйнування православних церков на Холмщині та Південному Підляшші в 1938 році. Тут вміщено офіційні документи і точки зору, що були висловлені як ієрархами Православної Церкви, так і представниками найвищих державних властей Республіки Польща під час 70-х роковин цих трагічних подій, що відзначалися у 2008 році. Том закінчується Хронікою відзначень 70-х роковин акції руйнування православних церков на Холмщині і Південному Підляшші у 1938 році.


Гроно авторів поміщених у томі статей включає дослідників із різних середовищ і наукових шкіл. Представлена в ньому і українська наука, і польські дослідники. З-поміж наукових осередків у Польщі тут представлені Люблин, Варшава, Холм, Білосток і Сiдльцi, а з України – Луцьк і Чернівці. Розраховуємо на те, що цей том стане важливим кроком у дослідженнях подій, які так трагічно записалися в історії Православної Церкви та української православної громадськості Холмщини і Південного Підляшшя наприкінці міжвоєнного періоду. Цe видання повиннo відкривати нові дослідницькі перспективи. Сподіваємося, що вонo стане імпульсом до подальших досліджень, присвячених подіям 1938 року.

Цe видання з’являється як четвертий том серії «Холмський архів», започаткованої 1999 року виходoм третього тому. На жаль, цей наступний том серії виходить у світ аж по десятирічній перерві. Ми сповнені надії, що в майбутньому вдасться зробити з серії «Холмський архів» регулярне наукове видання, яке презентуватиме тисячолітню долю Православ’я і української культури на Холмщині й Підляшші.

 
 
 
 
 
Назад до змісту | Назад до головного меню