Архипастирське послання Високопреосвященнішого Авеля,православного архиєпископа Люблинського і Холмського - АКЦІЯ РУЙНУВАННЯ ПРАВОСЛАВНИХ ЦЕРКОВ НА ХОЛМЩИНІ І ПІВДЕННОМУ ПІДЛЯШШІ

Перейти до змісту

Головне меню

Архипастирське послання Високопреосвященнішого Авеля,православного архиєпископа Люблинського і Холмського

Історична пам'ять > 2008
 
 

Архипастирське послання православного
архиєпископа Люблинського і Холмського Всечесному Духовенству,
 Боголюбивому Чернецтву та всім вірним Люблинсько-Холмської єпархії з нагоди 70-х роковин сумнозвісної акції руйнування православних храмів
на Холмщині та Південному Підляшші в 1938 році


Улюблені у Христі Брати і Сестри!

2008 рік у житті нашої єпархії проходить у тіні подій з-перед 70-ти років, у тіні сумного 1938 року. Нашим обов'язком є пам'ять про ці трагічні події, котрі так значимо вплинули на долю Святого Православ'я та православних вірних на Холмсько-Підляській землі. Під час так званої полонізаційно-ревіндикаційної акції в 1938-1939 роках Православна Церква зазнала на Холмщині й Підляшші небувалих переслідувань. Наших вірних примушували покидати православну віру, піддавали їх утискам і дискримінації, змушували відмовлятися від традиції, мови і культури предків. Найбільш драматичним періодом стали травень, червень та липень 1938 р., коли зруйновано на нашій землі понад 120 храмів Божих.

Ці роки стали часом особливого свідчення віри і подвигу наших благочестивих предків. Нагадаймо слова, якими зверталися до них у липні 1938 р. православні ієрархи у виданому з приводу руйнування церков посланні Священного Собору Єпископів нашої Церкви: "Подяку складаємо Вам і висловлюємо признання від імені всієї Православної Церкви в Польщі й засвідчуємо перед Вами наш спільний біль із приводу Ваших утрат. Віримо, що разом із нами розділяють Вашу печаль також Ваші побожні предки, котрі знаходили, може, єдину втіху від житейських турбот у тих церковцях, що їх так жорстоко й нещадно знищено". Згадаймо і ми у своїх молитвах наших предків - всіх ісповідників і подвижників Холмсько-Підляської землі.

У 1938 р. людська рука була піднесена на святість. Пам'ятаймо, що тоді нищили не просто споруди, матеріальне добро, але святині, місця, де совершалася Безкровна Жертва, - Божі храми. Як писав св. апостол Павло: "Коли хто зруйнує Божий храм, зруйнує його Бог, бо храм Божий свят" (l Кор. 3, 17). Ми як православні християни повинні, незважаючи ні на що, зі смиренням і любов'ю прощати "винуватцям нашим", не наповнювати своїх сердець ненавистю, але любов'ю.
Водночас повинні ми зберегти пам'ять про наших благочестивих предків та їхній хрест, котрий понесли вони 70 років тому. Мусимо зберігати і формувати свою історичну пам'ять, якнайбільше знати про те, що відбулося у 1938 р. Записуймо спогади і свідчення нечисленних уже свідків цих подій. Передаваймо це все молодому поколінню.
Відзначення 70-х роковин руйнування церков проходять у нашій єпархії широкомасштабно. У багатьох парафіях відбулися з цієї нагоди скорботні урочистості. Створено виставку про ці події, котра побувала вже в багатьох місцях нашої єпархії, а також за її межами. Історична інформація, фотографії і свідчення про руйнування церков доступні в інтернеті на сторінці, створеній нашою єпархією. Незабаром під патронатом Президента Республіки Польща вийде книжка про ці трагічні події. Ми повинні використовувати всі ці можливості поширити свої знання про цю трагічну сторінку історії нашої Церкви і народу.

Звершенням цьогорічних нагадувань цих сумних роковин стануть центральні відзначення в Холмі, що проходитимуть незабаром  - 12-13 жовтня ц. р. Усіх, хто може, закликаю взяти участь у цих урочистостях, які будуть свідченням нашої історичної пам'яті та прив'язаності до Святого Православ'я. Різноманітна програма цих відзначень складається з наукового симпозіуму, відкриття виставок, концерту-реквієму та, зокрема, урочистої Літургії, яку очолить предстоятель нашої Церкви, син Холмської землі, Блаженніший митрополит Сава. У Холмі також буде споруджений нашими спільними зусиллями пам'ятний знак, який стане матеріальним виміром нашої пам'яті про події 1938 р.
Всечесні Отці, боголюбиві Монахи та Монахині, дорогі Брати і Сестри!

Нехай пам'ять про цю велику трагедію нашої Церкви, котра відбулася в 1938 р., стане для нас імпульсом для посиленого свідчення Святого Православ'я. Нехай вона усвідомить нам необхідність збереження прадідівської віри, своєї рідної мови, культури, традиції - всього того, чого хотіли позбавити наших предків у 1938-1939 рр.
"Дух мудрості й розуму. Дух правди і сили. Дух знання і благочестя" (Іс. 11,2) нехай перебуває з усіма Вами.

Амінь.
Смиренний
+ Авель,
православний архиєпископ
Люблинський і Холмський

Люблин-Холм, 5 жовтня 2008 р.

 
 
 
 
 
Назад до змісту | Назад до головного меню