Виставка «1938. Акція руйнування православних церков на Холмщині і Південному Підляшші» - АКЦІЯ РУЙНУВАННЯ ПРАВОСЛАВНИХ ЦЕРКОВ НА ХОЛМЩИНІ І ПІВДЕННОМУ ПІДЛЯШШІ

Перейти до змісту

Головне меню

Виставка «1938. Акція руйнування православних церков на Холмщині і Південному Підляшші»

Історична пам'ять > 2008
 
 


З нагоди 70-х роковин акції руйнування православних церков на Холмщині та Південному Підляшші, яка пройшла у 1938 р., з ініціативи і благословення православного архиєпископа Люблинського і Холмського Авеля було підготовано виставку під назвою "1938. Акція руйнування православних церков на Холмщині та Південному Підляшші". Авторами виставки є Григорій Купріянович і Славомир Виспянський.

Виставка на дванадцяти тематичних стендах представляє історичні обумовлення подій 1938 р., основоположні принципи і перебіг полонізаційно-ревіндикаційної акції, процес руйнування храмів, реакцію ієрархії та вірних Православної Церкви і громадської думки, а також спрямовану проти Православної Церкви діяльність державної адміністрації у наступних місяцях 1938 і 1939 р. та її подальші плани. Виставка ілюстрована фотографіями зруйнованих церков; особливо пронизливими є знімки, які зображують сам процес нищення храмів. На виставці також широко представлено джерельні матеріали з того періоду: як офіційні документи, так і розповіді свідків тих драматичних подій, а також думки істориків про ті події.

Відкриття виставки відбулося у Турковичах 15 липня 2008 р., у день свята Турковицької ікони Божої Матері. Вибір дати відкриття виставки не був випадковим, адже саме 70 роками раніше, у день після свята Турковицької ікони - 16 липня 1938 р. - зруйновано також церковцю в Турковичах. Саме того дня акцію руйнування церков, у результаті якої знищено 127 православних храмів, було припинено.

У наступні місяці презентація виставки відбулася у багатьох місцевостях Холмщини і Підляшшя, але також поза межами цього регіону. Детальну інформацію про місця, де вже побувала виставка, можна знайти у Хроніці відзначень>>. Натомість плановані місця експозиції Ви знайдете на сторінці>>.

 
 
 
 
 
 
Назад до змісту | Назад до головного меню